00 Kč

V košíku zatím nic není

Procházet doporučené produkty

Způsoby doručení

  • Česká pošta Česká pošta - Balík do ruky 99 Kč
  • Česká pošta Česká pošta - Balíkovna79 Kč
  • Zásilkovna Zásilkovna - Doručení domů 99 Kč
  • Zásilkovna Zásilkovna - Výdejní místa 69 Kč

Miguel de Cervantes y Savedra

Nejprodávanější

1 produkt
Miguel de Cervantes y Saavedra se narodil 29. září 1547 ve městě Alcalá de Henares nedaleko Madridu. Pocházel ze zchudlé šlechtické rodiny, která měla sedm dětí, otec se živil jako ranhojič a putoval za prací po celém Španělsku.
O Cervantesových studiích není nic spolehlivého známo. V roce 1569 pobýval v Madridu, kde v souboji zranil svého soka, což ho přinutilo město opustit. Vydal se do Říma, kde ho do svých služeb přijal španělský kardinál, ale když brzy nato vypukla válka mezi Benátskou republikou a Turky, vstoupil do armády. V roce 1571 bojoval v námořní bitvě u Lepanta, jež skončila drtivým vítězstvím španělského loďstva. V bitvě utrpěl těžká zranění, z nichž jedno mělo za následek trvalé znehybnění levé ruky – za svou chrabrost byl ovšem štědře odměněn. Po zotavení nastoupil na obchodní loď, kterou ale v září 1575 přepadli poblíž Barcelony turečtí piráti. Část posádky včetně Cervantese uvěznili v Alžíru v očekávání výkupného. Během pětiletého věznění se Cervantes čtyřikrát neúspěšně pokusil o útěk, až konečně v roce v roce 1580 získal svobodu zásluhou církevního Řádu Nejsvětější Trojice pro vykupování zajatců.
Brzy po návratu do Madridu se žení a dál se živí, jak se dá. V roce 1587 se jeho situace zlepší, je totiž jmenován komisařem pro armádní dodávky a o něco později výběrčím daní v Granadě. Roku 1597 je však obviněn ze zneužití úřadu a tři měsíce stráví za mřížemi. Když v roce 1603 přijíždí do Valladolidu, aby se hájil před obviněním, přiváží už s sebou rukopis první části Dona Quijota. Román vychází v Madridu v roce 1605 a jeho úspěch je okamžitý a úžasný. Cervantes ohlašuje, že připravuje druhý díl, jenže s jeho napsáním nespěchá. Teprve když se objeví kniha jiného autora, jenž ji falešně prohlašuje za pokračování Dona Quijota, rozhněvaný Cervantes rychle dokončí druhou část svého románu a v roce 1615 ji vydá. Brzy poté, pravděpodobně 22. dubna 1616, Cervantes umírá.
V roce 2015, po téměř čtyřech stech letech, byl v Madridu objeven hrob s tělesnými pozůstatky Miguela de Cervantese a několika členů jeho rodiny.