
Česká a slovenská poezie
Nejprodávanější

Máj - Kytice
Svazek obsahuje dvě základní básnická díla české literatury, báseň "Máj" Karla Hynka Máchy a sbírku básní "Kytice" Karla Jaromíra Erbena.

Hřbitovní kvítí, Písně kosmické, Prosté motivy
Ukazuje se zde Nerudova fascinace bezbřehostí vesmíru v porovnání s pomíjivostí pozemské existence. Jeho předposlední sbírka Prosté motivy (1883) vytváří paralelu mezi lidským životem a přírodním cyklem ročních období.

Král Lávra
V knize najdete čtyři básně Křest svatého Vladimíra (Car chce po bohu Perunovi, aby mu na jeho svátek zahřměl na oslavu, což Perun odmítá), Král Lávra (satirická báseň, jejímž námětem je stará irská pověst o králi s oslíma ušima, ale přizpůsobená českému prostředí), Tyrolské elegie (humorný a satirický popis zatčení a internace v Brixenu v Tyrolsku) a Epigramy (podle definice Havlíčka jsou epigramy malinké nádoby, do kterých vtek svůj nalévá, aby mu srdce nežral).

Hodina mezi psem a vlkem
Moravský básník Jan Skácel se svým dílem zapsal do srdcí čtenářů. Básnická sbírka Hodina mezi psem a vlkem pochází z tvorby 60. let, stejně jako Smuténka či Metličky.

Dvojitá tma
Soubor básní Jiřího Ortena obsahuje tři sbírky, které autor dokončil krátce před svou smrtí.

Tvář, Dokořán, Torzo naděje
František Halas byl jedním z nejvýraznějších představitelů české poezie 30. a 40. let dvacátého století. Toto vydání představuje tři základní sbírky, v nichž můžeme sledovat vývoj autorovy poetiky v průběhu třicátých let.

Kniha lesů, vod a strání
Sbírka básní S K. Neumanna vznikla v moravských lesích u Řečkovic a Bílovic a odráží poetův poměr k přírodě a jeho představu dokonale rozvinutého člověka.

Co by sis přál
Výbor neje dětských knih Jiřího Koláře, který sestavil Petr Šrámek k 100.výročí narození Jiřího Koláře.

Torzo života
V této knize najdete sedm básnických sbírek, které autor považoval za stěžejní. V Torzu života a Melancholické pouti se opakuje motiv krutého a bolestného lidského údělu, ve Slunečních hodinách nachází autor solidaritu mezi chudými a proměňuje svůj individualistický postoj ke skutečnosti v objektivní. Ve sbírce Hlas ticha, Verše rodinné a jiné a Měsíce z období války klade důraz na národní hodnoty.

Host do domu, Svatý kopeček
JIří Walker (1900-1924) se projevil projevil jako všestranně nadějný umělec. Po své smrti, v pouhých čtyřiadvaceti letech, za sebou Wolker zanechal svébytný básnický odkaz, jehož tón během několika málo let přechází od dětské naivity přes křesťanský humanismus k poetice proletářské. Sbírka Host do domu z roku 1921 je autorovým knižním debutem. Ve třech částech - Chlapec, Ukřižované srdce a Host do domu - mladý básník po příchodu do Prahy objevuje velkoměsto, krásu všedního života, ale také bídu, tíživý pocit samoty a stesk po domově.