Popis
Povídky o předválečném životě v pohraničí od předních českých spisovatelek a spisovatelů
Sudety jsou dodnes považovány za problematický region, jejž silně poznamenal odsun německého obyvatelstva. O válce a následném vyrovnání účtů toho bylo napsáno už mnoho. Co se však odehrávalo předtím, než běh věcí v pohraničí nenávratně vykolejil? Klukovská dobrodružství čtenářů Mladého hlasatele, groteskní i osudové první lásky, nezlomné sepětí s rodnou krajinou, ale i spalující nenávist živená šílenstvím… Jednotlivé příběhy na pozadí velkých dějin zachycují spletité osudy obyvatel Sudet a vytvářejí plastický obraz tehdejšího života v mnohonárodnostním pohraničí.
Mezi autory deseti tematicky i stylově široce rozkročených povídek nechybějí zvučná jména jako Kateřina Tučková, Jaroslav Rudiš, Michaela Klevisová nebo Leoš Kyša. Výpravnou knihu obohacují působivé ilustrace Jaromíra 99, inspirované dobovými fotografiemi, a předmluva Michala Stehlíka a Martina Gromana, autorů podcastu Přepište dějiny.
–––
Antologie povídek je nejen literárním svědectvím o pohraničí coby živoucím místě, kde vedle sebe po generace žili Němci, Češi, Židé a další národnosti, ale i výzvou k zamyšlení nad křehkostí mezilidského soužití v turbulentních časech.
— redakce nakladatelství Host
Němci byli z Čech a Moravy vyhnáni po květnu 1945. Zmizeli nejen lidé, ale i jejich příběhy, minulost, legendy, prostě život. Jako by k nám Sudety předtím ani nepatřily. Teď je tedy čas vyprávět si jejich příběhy, když už to oni sami udělat nemohou. Je to na nás.
— Martin Groman a Michal Stehlík, autoři podcastu Přepište dějiny