Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Červený a černý

Anotace

Julián Sorel, mladý muž vyšlý z chudých poměrů, se ocitá na životních křižovatkách díky touze vzít osud do vlastních rukou a dobýt svět. Ctižádostivý mladík líbící se ženám vyniká inteligencí a skvělou pamětí, je ale příliš domýšlivý, popudlivý, vznětlivý a odvážný, než aby mu jeho přednosti přímo zaručily úspěch ve společnosti. Machiavellisticky zneužívá ty, kdo ho milují, pokud jejich prostřednictvím může vystoupat po společenském žebříčku, jenže překážkou v tomto úsilí je jeho vlastní citovost.
Román je hlubokou studií lásky i žárlivosti. Je zde sebeobětující láska o několik let starší paní de Rênal, ve vztahu k níž si Julien zpočátku ověřuje svůj vliv na ženy, aby ve dnech před popravou paradoxně zjistil, že nikoho nemiloval víc. Láska mezi Juliánem a Matyldou de la Mole se řídí logikou boje, oba nejsou s to potlačit svou sobeckost a pýchu. Až když je příliš pozdě, Matilda podléhá síle, která si ji nelítostně podrobí a zkrotí.
Barvy v titulu největšího Stendhalova románu jsou shodné s těmi, které se používají v hazardních hrách. Jednou roztočenou ruletu však nelze zastavit bez následků – a velké životní sázky se platí ztrátou toho, co jsme milovali, někdy dokonce vlastním životem.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Francouzský spisovatel Stendhal (1783-1842), vlastním jménem Henri Marie Beyle, se narodil v Grenoble jako syn advokáta. V dětství málem ztratil matku. Na jeho vývoj měl však největší vliv jeho dědeček, Voltairův ctitel a důsledný obdivovatel. Stendhal se obhajuje své názory proti svému otci a měl s ním mnoho velmi hlubokých roztržek.
Po ukončení středoškolských studií odešel do Paříže, kde se stal zakrátko známou postavou pařížských diskusních salónů. Počátkem roku 1800 se připojil k Napoleonským vojskům a dostal se s nimi až do Itálie. Velmi si za tohoto pobytu oblíbil italskou krajinu a cítil v sobě upřímný vztah k Italům. Z té doby si vedl podrobný deník, kde si své postřehy i osobní pocity zapisoval. Kolem roku 1803 se vrátil do Paříže a znovu se pustil do studia.
V roce 1806 se opět připojil Napoleonově armádě jako důstojník a prošel s ní řadu rozhodujících bitev, včetně Napoleonova tažení do Ruska a zažil i Napoleonovu porážku u Moskvy. Osobně byl u Waterloo a velmi realisticky vylíčil průběh bitvy i okolnosti, které vedly k Napoleonově porážce. Po návratu Burbonů odešel do Milána a prožil sedm let v Itálii, kde se často stýkal s italskými bojovníky bojujícími za národní sjednocení. Pro své nekompromisní názory a nezastírané postoje byl přinucen na příkaz rakouské policie opustit Itálii a vrátit do Francie. Po návratu se věnoval bojům o novou literaturu.
Ještě v Miláně vydal svou první knihu Les Vies de Haydn, de Mozart et de Métastase. Dále napsal Lettres sur le célébre compositeur Haydn /1814, Život Haydnův/ a použil pseudonym Alexandre-César Bombet. Pseudonym Stendhal použil Henri Beyle poprvé až po vydání spisu Histoire de la Peinture /1817, Dějiny malířství/, ve svém díle Rome, Naples et Florence /1817, Řím, Neapol, Florencie/.
K používání pseudonymu Stendhal jej inspiroval název německého města Stendal, rodiště historika umění Winckelmanna. V roce 1821 Stendhalovi zemřel otec a při současném pronásledování rakouskou policií a jejího příkazu, se do Francie vrátil. V roce 1822 vydal studii De l´Amour /1822, O lásce/, po které vydává svůj první román Armance, ou quelque scénes dún salon de Paris /1827, Armance aneb několik scén z Pařížského salonu/.
Takřka tři roky pracoval Stendhal na svém druhém románu, který je dodnes jedním z nejvýznamnějších děl světové literatury La Rouge et le Noir /1830, Červený a černý/. Román byl často předmětem zájmu jak filmařů, tak i televizních tvůrců. Po červencové revoluci v roce 1830 byl Stendhal jmenován konzulem v Terstu. Rakouská vláda kategoricky odmítla přijmout policejně stíhaného cizince. Stendhal byl přeložen do Papežského státu.
V Itálii, kterou miloval, strávil Stendhal velkou část svého života a také napsal své další velké romány - Lucien Leuwen /1834/ a silně autobiografické dílo Vie de Henri Brulard /1836, Život Henri Brularda/. Jako poslední z významných Stendhalových románů byl román La Chartreuse de Parme /1839, Kartouza parmská/ a nedokončený zůstal román Lamiela /1840/.
Za svého života byl Stendhal pro většinu čtenářů prakticky neznámým autorem. Význam jeho literárního díla byl objeven a pochopen až po roce 1880, jak se jednou ve své vlastní předpovědi vyslovil. Stendhal zemřel náhle během jedné z častých návštěv Paříže. Stalo se tak dne 24.3.1842, když jej na jedné pařížské ulici postihl záchvat mrtvice.


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788073354312
Autor
Stendhal
Kód zboží
182144
Počet stránek
504
Rozměry
33 x 135 x 206
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2016
Zákazníci, kteří koupili tento titul, koupili také

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 3000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Doručujeme do celé ČR
  • Poštovné od 69 Kč
  • Na trhu již 25 let
  • Přijímáme platbu pouze v Kč