Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Na počátku stála smrt

Anotace

Kniha vzpomínek Viléma Sachera Na počátku stála smrt popisuje přesun 3. čs. brigády ze Sagadury na frontu a její první těžké boje v okolí Krosna a Wrócanky v září 1944, kde nekompetentní velení a špatná taktika zavinily zbytečné utrpení a ztráty. Vilém Sacher se vepsal do povědomí čtenářů mimo jiné jako autor memoárů Krvavé Velikonoce a pod Rozstříleným praporem.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vilém Sacher ( 1907–1987) byl generálporučík, spisovatel a signatář Charty 77. Účastník druhého odboje ve Francii a ve Velké Británii. Autor memoárů Krvavé velikonoce a Pod rozstříleným praporem, kde zachycuje boje na Slovensku v roce 1945. V roce 1977 podepsal Chartu 77 a msta režimu přišla okamžitě. Sacher byl degradován na vojína, zbaven všech československých vyznamenání a bylo mu zakázáno nosit vyznamenání zahraniční. Poté pracoval v Tatrovce Česká Lípa, v JZD Skalice, v mnoha pohostinstvích po Čechách. Za svoji válečnou činnost byl vyznamenán Hvězdou II. stupně Československého vojenského řádu Bílého lva za vítězství, pětkrát Československým válečným křížem 1939, Řádem SNP I. třídy, dvakrát Československou medailí Za chrabrost, dále mu byly uděleny sovětský Orděn velikoj otěčestvěnnoj vojny I. stěpeni, rumunský Ordinul Coroana Romaniei en spade in gradul de Comandor, polský Krzyž Grunwaldu III. kl. a další československá a spojenecká vyznamenání. Rehabilitován byl až 15. ledna 1990. Žádost o rehabilitaci podal čs. presidentovi Václavu Havlovi plk. RSDr. Václav Pejřil, přítel V. Sachera, který po historické stránce redigoval jeho vzpomínkové knihy.


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788020610119
Autor
Vilém Sacher
Kód zboží
105102
Počet stránek
214
Rozměry
17 x 160 x 238
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2009

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 5000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Poštovné od 59 Kč
  • Na trhu již 25 let