Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Pražské ptactvo

Anotace

Tato kniha pojednává o dvou zdánlivě málo souvisejících věcech: v první řadě o pražské avifauně, v druhé o hrdinném, tragickém osudu mimořádně statečného a mravně zralého, schopného a obětavého mladého muže, jenž dává příklad nezávislého a zodpovědného uvažování, rozhodování, cílevědomosti a pracovitosti. Jeho bývalí souputníci, přátelé a političtí protivníci mu připravili strašlivý konec.
Ve městech nežijeme proto, abychom v nich hledali divokou přírodu, a tak ji ani kolem sebe nevidíme – přesto bychom ji tam snadno našli. O přírodě píší většinou městští lidé, kteří přirozeně tíhnou k venkovu, kde chtějí být daleko od pouličního shonu, sami s okolní flórou a faunou. Na druhé straně na všechny čím dál víc doléhá rostoucí urbanizace, jež probouzí zájem o divokou přírodu přímo na území měst. Jak se přizpůsobujeme městskému životnímu stylu, cítíme stále silnější touhu po propojení s naší prazákladní přírodní podstatou.
Mnozí z nás se nadchnou pro přírodu jen tehdy, když obletí půlku zeměkoule a přistanou kdesi uprostřed exotiky. V poslední době se však náš dostupný svět výrazně zmenšil, pobýváme víc v blízkosti domova a k vrcholným zážitkům dne patří procházka kolem bloku. A tak si stále víc a s povděkem všímáme divokých stvoření kolem nás. Město a příroda navazují v našich myslích nový vztah – a vypadá to, že se nemusí navzájem tak kategoricky vylučovat.
V bravurně zvládnutém odborném textu autor předkládá výsledky vlastních pozorování, jež prováděl už od roku 1936, kdy se ve svých čtrnácti letech začal ornitologii intenzivně a vážně věnovat.
Poskytuje cenný doklad o stavu ptactva na území našeho hlavního města v první polovině 20. století, a tedy skvělý výchozí materiál pro dnešní srovnání. Kniha přináší mnoho poznatků z oboru biologie ptáků, brilantní postřehy o vztahu ptáků a jejich prostředí i stále platné názory týkající se ochrany ptactva. První část knihy se zabývá jednotlivými pražskými biotopy, vztahem světa ptáků a světa lidí, ptačím zpěvem a věnuje se i „průtahu“ ptáků Prahou. Rozsáhlejší druhá část popisuje jednotlivé ptačí obyvatele našeho hlavního města – každý druh je stručně popsán, je uvedeno, v jakém žije prostředí, kde se vyskytuje v Čechách a kde žije v Praze a jejím okolí.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Veleslav Wahl se narodil 15. května 1922 v Praze a v roce 1940 složil maturitu na pražském reálném gymnáziu. Poté, co jeho otec a strýc skončili na nacistickém popravišti, ukryl se s pomocí přátel v pražské zoologické zahradě, kde pracoval až do konce války. Jako sedmnáctiletý založil mládežnickou zpravodajskou skupinu, jež se v roce 1943 spojila se skautskou odbojovou skupinou, které velel. V květnu 1945 už jeho velení podléhala tzv. Zpravodajská brigáda v počtu 1500 mužů a chlapců., hlavně skautů, napojená na centrálu zahraničního odboje v Londýně. Po válce byl Wahl vyznamenán Československým válečným křížem 1939 a dalšími vyznamenáními. Ještě v roce 1948 Veleslav Wahl zapojil do činnosti odbojové skupiny majora Jaromíra Nechanského a pomáhal organizovat domácí třetí odboj. Zatčen byl 7.9.1949 a dne 22. dubna 1950 odsouzen k trestu smrti. Podal žádost o milost, tu mu ale prezident Klement Gottwald neudělil. Komunistický režim popravil Wahla 6. června 1950 v jeho sedmadvaceti letech.
V roce 1995 byl Veleslavu Wahlovi udělen Řád bílého lva in memoriam.


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788073356989
Autor
Veleslav Wahl
Kód zboží
183879
Počet stránek
272
Rozměry
21 x 131 x 200
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2021
Nakladatel
LEDA spol. s r. o.
Zákazníci, kteří koupili tento titul, koupili také

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 3000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Doručujeme do celé ČR
  • Poštovné od 69 Kč
  • Na trhu již 25 let
  • Přijímáme platbu pouze v Kč