Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Magie reality: Jak víme, co je skutečně pravdivé

Cena 199
Není dostupné
Anotace

Magie má mnoho podob. Tou tradiční naši předkové vysvětlovali svět, než vyvinuli vědeckou metodu. Staří Egypťané si vysvětlovali noc tím, že bohyně Nút každý den polyká slunce. Vikingové věřili, že duha je most bohů na Zemi. Podle Japonců zase svět nese na svých zádech gigantický sumec, který když mávne ocase, způsobí zemětřesení. To jsou kouzelné, pozoruhodné příběhy. Existuje ale ještě jiná magie, a ta spočívá v opojné radosti z objevování skutečných odpovědí na tyto otázky. Je to magie reality – věda. Magie reality, plná chytrých myšlenkových experimentů, oslnivých ilustrací a senzačních faktů, vysvětluje celou řadu přírodních jevů. Z čeho je hmota? Jak starý je vesmír? Proč kontinenty vypadají jako rozpojené kousky skládačky? Co je příčinou tsunami? Proč je na světě tolik druhů rostlin a zvířat? Kdo byl první člověk? Tahle strhující ilustrovaná detektivka nejen nabízí vodítka ze všech vědeckých oborů, ale tak připravuje čtenáře na to, aby myslel jako vědec.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Clinton Richard Dawkins (*1941) je britský zoolog, etolog a biolog. Na širší veřejnost má vliv jako popularizátor evoluční teorie a sociobiologie. Před svým odchodem do důchodu v roce 2008 působil jako profesor na univerzitě v Oxfordu. Dále působí jako spisovatel. Do Velké Británie se s rodiči přestěhoval jako osmiletý. Ukončil Oundle School v hrabství Northampton a pokračoval studiem zoologie na Balliol College v Oxfordu, kde byl žákem nositele Nobelovy ceny etologa Nikolaase Tinbergena. V letech 1967-1969 byl asistentem na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Pozornost světové veřejnosti upoutal v roce 1976 knihou Sobecký gen (česky publikována v roce 1998). Jím částečně vytvořená a částečně popularizovaná teorie sobeckého genu se rychle rozšířila a stala se součástí širokého povědomí. Dawkins dokazuje, že základní evoluční jednotkou jsou geny, které – ač samy pasivní – vyvolávají složité reakce vedoucí až ke vzniku složitých biologických strojů pro zachování a šíření genu, mezi které patří i člověk. Teorie sobeckého genu vedla Dawkinse k proklamaci kontroverzní teorie memetické. Podle ní se podobně jako geny replikují i informační řetězce, které pojmenoval mem. Po dlouhých kontroverzích bylo slovo mem zahrnuto do Oxfordského slovníku angličtiny. Počáteční nadšení touto teorií opadlo koncem devadesátých let dvacátého století kvůli těžké definovatelnosti pojmů. V současnosti je memetika vnímána jako metafora na hraně vědy a poezie, značná část jejího slovníku však vstoupila v běžné užívání. V roce 1982 potvrdil Dawkins svou pozici na světovém intelektuálním fóru bestsellerem The Extended Phenotype (česky: Rozšířený fenotyp). Jeho zapálení pro věc mu vyneslo přezdívku Darwinův rotvajler po vzoru přezdívky Thomase Huxleye Darwinův buldok.

 


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788020025272
Autor
Richard Dawkins
Kód zboží
172948
Počet stránek
272
Rozměry
252 x 197 x 28
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2015

Pomozte nám zlepšit e-shop
Podělte se s námi o své dojmy z nového
e-shopu LEVNÉ KNIHY