Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci

Cena 99
Není dostupné
Anotace

Jedná se o pozoruhodnou syntézu matematického, filozofického a historického poznání. Na vývoji geometrie od antiky až po novověk autor mapuje základy evropského myšlení.

Souhrnné dílo Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci se skládá ze čtyř knih. První kniha Vědění uloupené olympským objasňuje otevření geometrického světa a zušlechtění geometrie, k němuž došlo v antice. Geometrie tehdy stanovila ideál evropské vědě přinejmenším na další tři tisíciletí. Druhá kniha Prosvětlení cesty k nekonečnu srozumitelně pojednává o rozepnutí geometrického světa do absolutního nekonečna, o teologických vlivech, jež se na tom podílely, a vůbec o vlivech teologie na vznik novověké vědy. Novověká evropská věda v té době učinila osudový krok, spočívající ve vložení reálného světa do klasického geometrického prostoru. Třetí kniha Geometrizace reálného světa je věnována důsledkům tohoto osudového kroku a období od počátků novověké přírodovědy, významu Isaaca Newtona a obdivuhodnému rozvoji takto pojímaného čistého rozumu. Završením celého díla, které každého vnímavého čtenáře zasvětí do překvapivě poutavého vývoje geometrie i celého evropského myšlení, je čtvrtá kniha Otevření neeukleidovských geometrických světů. Objevem neeukleidovské geometrie obdržel lidský rozum - přesvědčený, že svět již nemá žádné neobjasnitelné tajemství - studenou sprchu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Petr Vopěnka (1935-2015) byl významný český matematik a filozof. Jeho filozofické dílo se věnuje filozofickým otázkám vědy, obzvláště matematiky, a je výrazně ovlivněno Husserlovou fenomenologií. V letech 1990–1992 byl ministrem školství ČR. Studoval na gymnáziu v Ledči nad Sázavou a poté na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Po dokončení studia získal zaměstnání na téže fakultě, v letech 1965 a 1967 byl postupně jmenován docentem a doktorem věd. Mezi lety 1966 a 1969 byl vedoucím katedry matematické logiky. V sedmdesátých letech založil a společně se svými studenty rozvinul alternativní teorii množin. V letech osmdesátých se začal zabývat filosofickými otázkami matematiky, v této době také založil na matematicko-fyzikální fakultě filosofický seminář. V roce 1990 byl jmenován profesorem. V letech 1990–1992 byl ministrem školství ČR. Do roku 2009 působil jako profesor na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně. Od roku 2003 působí na Západočeské univerzitě v Plzni - na katedře filosofie a ve Výzkumném centru Nové technologie. Zde se věnuje překladům historicky významných matematických textů (jako jsou díla Euklida a Al-Chorezmího) do češtiny a filosofickému pozadí alternativní teorie množin. Stál u vzniku Meditací o základech vědy, které jsou od roku 2000 součástí Letní filosofické školy v Sázavě.


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788072526246
Autor
Petr Vopěnka
Kód zboží
177374
Počet stránek
918
Rozměry
240 x 160 x 45
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2016

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 3000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Poštovné od 69 Kč
  • Na trhu již 25 let