Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Jan z Moravy

Anotace

První kritická biografie „nově objeveného“ Lucemburka Kniha mladého historika znovuobjevuje zapomenutou osobnost našich středověkých dějin, která se výrazně zapsala do dějin italských. Vrhá tak nové světlo především na propojení českých zemí s Evropou v době lucemburské. Kniha historika Ondřeje Schmidta představuje osobnost Jana z Moravy (zavražděn 1394), nemanželského syna moravského markraběte Jana Jindřicha, vyšehradského probošta (1368–1380), litomyšlského biskupa (1380–1387) a nakonec aquilejského patriarchy ( 1387–1394), který byl doposud mylně ztotožňován se svým nevlastním bratrem Janem Soběslavem († cca 1380). První kritická biografie tohoto „nově objeveného“ Lucemburka komplexně mapuje jeho život a církevní kariéru v širším kontextu jeho nemanželského původu, lucemburského rodu a českých a italských dějin. Těžištěm knihy je Janovo působení v aquilejském patriarchátu v letech 1387/88–1394, zpracované z větší části na základě nevydaných pramenů z furlanských a benátských archivů a knihoven. Značná pozornost je věnována rovněž Janovu „druhému životu“, kde je analyzován jeho obraz v historické paměti v dlouhém trvání od středověku do 20. století. Kniha Ondřeje Schmidta je objevným příspěvkem k poznání českých dějin doby lucemburské a jejich propojení s širším evropským kontextem.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mgr. Ondřej Schmidt (* 1990, Cheb) absolvoval gymnázium v Plzni a následně vystudoval historii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Dva semestry přitom strávil na univerzitě v italské Pise, kde také vznikla tato kniha. V současné době působí jako odborný pracovník na Ústavu pomocných věd historických a archivnictví na brněnské univerzitě, kde zároveň studuje v doktorském studiu. Odborně se věnuje především pozdně středověké Itálii, jejímu místu ve strukturách Svaté říše římské a vztahům k římsko-německým panovníkům z lucemburské dynastie.


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788074297410
Autor
Ondřej Schmidt
Kód zboží
174269
Počet stránek
288
Rozměry
213 x 152 x 21
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2016

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 6000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Poštovné od 59 Kč
  • Na trhu již 25 let
Pomozte nám zlepšit e-shop
Podělte se s námi o své dojmy z nového
e-shopu LEVNÉ KNIHY