Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Obyčejní lidé...?! Pohled do života tzv. mlčící většiny

Anotace

Publikace pracovníků a spolupracovníků Centra orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i., se na základě analýzy a interpretace více než stovky rozhovorů s příslušníky dělnických profesí i profesí tzv. pracující inteligence zabývá klíčovou otázkou, jak prožívali a vnímali dobu před rokem 1989 „obyčejní lidé“ žijící v tehdejším Československu. Interdisciplinární badatelský tým složený ze zástupců několika generací se z různých pohledů zabývá mj. otázkami dějin reprezentací, studiem života jednotlivých profesních skupin či sociálních struktur, problematikou všedního dne a každodennosti, regionálními dějinami nebo tématy ze soudobé historické sémiotiky. Dvanáct interpretačních studií je doplněno souborem čtyř desítek redigovaných rozhovorů a v neposlední řadě také kolekcí jedinečných dokumentárních snímků z produkce sovineckého fotografa Jindřicha Štreita. Kolektivní monografie ve svém celku v žádném případě neaspiruje na komplexní a definitivní výklad období zejména sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, rozhodně si však bere za cíl alespoň dílem přispět k oživení a změně doposud spíše jen černobíle vnímaného obrazu této části našich soudobých dějin.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prof. PaedDr. Mgr. Miroslav Vaněk, Ph.D. (*1961) je český historik, zabývá se moderními českými dějinami. Od roku 2000 je vedoucím Centra orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Titul Ph.D. získal na filosofické fakultě v Olomouci a posléze ještě doc. na FF UK. Také vystudoval historii - český jazyk, pedagogiku a psychologii a první stupeň ZŠ, to vše na pedagogické fakultě v Plzni. Dnes je vedoucím Pracoviště orální historie a soudobých dějin na Fakultě humanitních studií (UK) a také vedoucí Centra orální historie v rámci ústavu pro soudobé dějiny. Jeho třetí zaměstnání je v Ústavu pro soudobé dějiny, kde je odborným pracovníkem. V minulých letech také učil na gymnáziu a ZŠ v Praze.


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788020017918
Autor
Miroslav Vaňěk
Kód zboží
177371
Počet stránek
2474
Rozměry
255 x 165 x 130
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2009
Zákazníci, kteří koupili tento titul, koupili také

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 3000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Poštovné od 69 Kč
  • Na trhu již 25 let