Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Cena 49
Není dostupné
Anotace

Lehce ironický pohled Miroslava Horníčka na slavné milenecké dvojice minulosti. Součástí nevelké společnosti několika manželských dvojic, které se spolu občas scházejí na popovídání, pojedení i popití, jsou také František a jeho žena Marta. Žijí spolu již mnoho let a jejich manželství je kořeněno drobnými neshodami i tím, jak si navzájem vidí do duše a dovedou si jeden druhého dobírat. František vytrvale hlásá názor, že muži jsou hybnou silou dějin, a že kdyby osudy lidstva závisely na ženách, vysedávali bychom dnes u ohňů doby kamenné. Marta reaguje na Františkovy výpady shovívavým úsměvem a v její mysli se rodí příběhy, které uvádějí na pravou míru známé historické vyprávění o Samsonovi a Dalile, Ctiradovi a Šárce, Oldřichovi a Boženě, Břetislavovi a Jitce či Orfeovi a Eurydice.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Miroslav Horníček (1918 - 2003) byl český spisovatel, dramatik, herec a režisér. Osobnost M. Horníčka v sobě slučuje několik profesí. Byl hercem, prozaikem, ale i autorem dramatickým, režisérem, stejně jako lidsky moudrým. laskavým humorem obdařeným průvodcem celé řady televizních pořadů. Jeho umělecká dráha začala v Plzni, kde jako student ochotničil. Láska k divadlu zvítězila nad existenční jistotou úředníka a M. Horníček zakotvil v r. 1941 definitivně u divadla. Nejprve v Městském divadle v Plzni a těsně po osvobození pak již v Praze. Větrník, Divadlo satiry a v r. 1949 je přijat J. Honzlem do Národního divadla. Odehrál v něm nemálo rolí. Na celou řadu z nich však vzpomínal s odstupem let i zkušeností sice kriticky ale s úsměvem. Tyto role mu ostatně posloužily i jako dobrá škola pro jeho následnou spolupráci s J. Werichem v Divadle ABC. Tady v letech 1955 hrál např. Terentia Bulvu Ceasar), Androkla (Androkles a lev). Le Gouce (Husaři). Na této scéně také současně začíná nová kapitola tvůrčího života M. Horníčka. Partnerství s J. Werichem mu otevřelo možnost i k vlastní seberealizaci mimo oblast tzv. repertoárových divadel. Začíná konferovat estrádní pořady spolu s J. Suchým a J. Šlitrem v kavárně Vltava, hostuje v Semaforu ve hře Člověk z půdy. Po odchodu J. Wericha z divadla ABC si začíná vytvářet vlastní autorské zázemí i nové partnerské. tentokráte s M. Kopeckým. Se svou hrou Tvrďák, v níž hrál spolu s M. Kopeckým. slavil celou řadu úspěchů v celé republice. V r. 1965 se také navrací do Semaforu, kde jej můžeme vidět v recitálu P. Bobka Dva muži někde. V r. 1967 moderuje Kinoautomat, v němž současně i hraje. Je to období i Horníčkovy prozaické činnosti - píše Dobře utajené housle, následují Javorové listy, Listy z Provence a další. Vznikají i hry - Dva muži v šachu, Malá noční inventura, Rozhodně nesprávné okno. A k tomu řada rolí divadelních, filmových (Kam čert nemůže. Smrt za oponou), televizní Hovory H ad. Jako herec i režisér hostoval v divadle ABC v Praze, Semaforu, SD Bmo. DVÚ Hradec Králové a v Divadle J. K. Tylav Plzni.

 


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788026706021
Autor
Miroslav HORNÍČEK/Jiří ŽÁK
Kód zboží
170296
Počet stránek
232
Rozměry
25 x 125 x 192
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2016

Pomozte nám zlepšit e-shop
Podělte se s námi o své dojmy z nového
e-shopu LEVNÉ KNIHY