Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Katastrofa 1914

Anotace

Kniha, která boří řadu mýtů o I. světové válce a o tom, kdo ji opravdu začal. První světová válka, předznamenaná atentátem na rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda v červnu 1914, zahájila éru sebezničujícího krveprolévání a zbořila „starý svět“. Přední britský historik vojenství Max Hastings dramaticky popisuje, co této konfrontaci bezprostředně předcházelo a jak rozhodujících prvních pět válečných měsíců prožívaly nejen miliony vojáků na srbských, francouzských, belgických, východopruských či haličských bojištích, ale i jejich blízcí v zázemí. Autorovo poutavé líčení bitev na západní i východní frontě ohromí všechny, kdo si válečné zápolení představují pouze v kulisách zákopů a šrapnelů, ostnatého drátu a všudypřítomného bahna. Pečlivou analýzou záznamů vrcholných politiků, generálů i řadových vojáků sedmi národů a také těžce zkoušených civilistů Hastings působivě dokládá, s jak naivním nadšením pod vlajícími praporci a za ryčného doprovodu polních kapel napochodovaly miliony mladíků na jatka, aniž si většina uvědomila, že mašinerie války se už na hony vzdálila romantickým představám devatenáctého století. Hastingsova kniha boří řadu mýtů a rozborem strategie jednotlivých vrchních velitelů předkládá i překvapující závěry. Po důkladné analýze dostupných důkazů autor navzdory současným revizionistickým tendencím dokazuje, že vinu za rozpoutání války nese jednoznačně císařské Německo, v jehož vleku se ocitlo Rakousko-Uhersko. Porazit dobyvačné generály říše Viléma II. bylo pro budoucnost svobody a demokracie v Evropě životně důležité.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Max Hastings (*1945) studoval na elitním londýnském gymnáziu Charterhouse a na oxfordské University College. Jako válečná korespondent BBC a Timesů se zúčastnil téměř všech ozbrojených konfliktů od konce druhé světové války. V letech 1986-1995 řídil list Daily Telegraph a do roku 2002 pracoval jako redaktor londýnského večerníku Evening Standard. Za 24 knih na vojensko-historická témata získal četná ocenění, například Cenu Somerseta Maughama za literaturu faktu, Medaili Pritzkerovy knihovny za popularizaci historie vojenství či Westminsterskou medaili Royal United Services Institute za bestseller All Hell Let Loose: The World at War 1939-1945. V českém překladu byly vydány tři autorovi práce: Válečnící (2006), Armageddon: Bitva o německo 1944-1945 (2008) a Velitelství bombardovacího letectva (2002).
Za své zásluhy byl Max Hastings v roce 2002 povýšen do šlechtického stavu.


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788073353704
Autor
Max Hastings
Kód zboží
176927
Počet stránek
656
Rozměry
235 x 160 x 44
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2014

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 5000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Poštovné od 59 Kč
  • Na trhu již 25 let