Do exilu odešly po únoru 1948 desítky tisíc lidí včetně politiků, diplomatů, vojáků, umělců, vědců a předních novinářů. Petr Zenkl, Ferdinand Peroutka, Lev Prchala, Miroslav Rašín, Hubert Ripka či Pavel Tigrid, každá z těchto osobností byla něčím specifická a zajímavá. Navzájem se tito lidé nemuseli názorově shodnout, jejich polemiky dokonce mnohdy mívaly charakter osobních sporů a nevraživosti. Exilová veřejnost, nebo aspoň její část, si však těchto lidí vážila, uznávala jejich odborné kvality a zajímala se, co chtějí říct k T. G. Masarykovi, politickému stranictví, vůdcovství v exilu, slovenské a sudetoněmecké otázce, k životu v uprchlických táborech, federalizované Evropě, vztahu ke komunistům a dalším otázkám, jež nám dnes mohou v lecčems připadat neaktuální, avšak v poúnorovém exilu rezonovaly, budily vášně a vyvolávaly problémy a roztržky.
Tato kniha představuje čtrnáct významných osobností a zároveň čtenáři odhaluje, jak se protikomunistický exil vyvíjel, jaká témata a kauzy jím hýbaly, jak se jeho vrcholní představitelé dívali na režim doma, dědictví druhé světové války, odkaz Edvarda Beneše, na budoucí vývoj Československa a celého evropského kontinentu.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PhDr. Martin Nekola, Ph. D. – politolog a historik, nezávislý badatel; absolvoval řadu studijních pobytů a přednáškových turné v USA. Je autorem téměř tří set odborných a populárně naučných článků. Zaměřuje se zejména na Čechy ve světě a československý exil.
- EAN
- 9788020617637
- Autor
- Martin Nekola
- Kód zboží
- 183130
- Počet stránek
- 304
- Rozměry
- 23 x 170 x 237
- Vazba
- Vázaná
- Rok vydání
- 2018
- Nakladatel
- NAŠE VOJSKO - knižní distribuce s.r.o.