Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Výstrahy zvědavcům

Cena 59
Není dostupné
Anotace

Druhým svazkem Strašidelných spisů se završuje první úplné české vydání beletristického díla Montague R. Jamese, klíčové osobnosti moderní anglické strašidelné povídky. Český čtenář tak má možnost poznat v souvislostech rozsahem nevelké, a přesto impozantní dílo, které dodnes překvapuje svou originalitou. Autor se vedle próz napsaných v letech 1919 až 1936 u nás poprvé představuje svými nedokončenými povídkami, zanechanými v rukopise – jsou natolik působivé, že rozněcují fantazii čtenářů po celém světě a vybízejí k promýšlení možných point a konců.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Montague Rhodes James (M. R. James) (1862-1936) byl anglický povídkář, paleograf a mediavelista, zakladatel tradice anglických duchařských příběhů. Když mu byli tři roky přestěhoval se s rodiči do vesnice Great Livermere v hrabství Suffolk ležící těsně vedle města Bury St Edmunds. Tento kraj a jeho církevní architektura výrazně poznamenaly jeho dospělou tvorbu. Po absolvování Eton College roku 1882 pokračoval ve studiu na King's College Univerzity v Cambridgi, kde graduoval roku 1886 s diplomovou prací na téma apokryfu z 2. století Petrova apokalypsa. Zajímal se také o archeologii a postupně se stal se všeobecně uznávaným klasickým paleografem a mediavelistou se zaměřením na středověké rukopisy.

Beletristické tvorbě se M. R. James začal věnovat až po třicítce. Jako přípěvek k vánočním oslavám v elitním cambridgeském klubu Tlachálků (Chit-Chat Club) začal psát duchařské a strašidelné povídky, které vydal až na nátlak svých přátel. Vyznačují se obsahovou růzností a vycházejí ze stylu tradičního anglického gotického románu. Některé z nich vypráví mrazivé příběhy o duších zemřelých bloudících hřbitovy, jiné obsahují popisy děsivých tajemství starých rukopisů či tajuplná odhalení dávných zločinů. Velké působivosti svých příběhů autor dosahoval tím, že v nich nejprve popisoval každodenní všední život, v němž se postupně začaly objevovat nadpřirozené prvky. Mnoho jeho povídek se odehrává v univerzitním prostředí, které důvěrně znal.


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788025902905
Autor
M. R. Jones
Kód zboží
168393
Počet stránek
424
Rozměry
29 x 140 x 205
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2014

Pomozte nám zlepšit e-shop
Podělte se s námi o své dojmy z nového
e-shopu LEVNÉ KNIHY