Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Život a názory blahorodého pana Tristana Shandyho

Cena 49
Není dostupné
Anotace

Jak a za jakých okolností vyrůstal vypravěč Tristram? To se dozvíte spolu se spoustou historek navíc v humoristickém románu, nejslavnějším díle britského spisovatele a filozofa Laurence Sterna (1737–1768). Ten jako první porušil kompoziční skladbu klasického románu a svými novátorskými postupy boural konvence a založil tradici tzv. antirománu. Děj se nevyvíjí lineárně, nýbrž četnými odbočkami, které hlavní příběh neustále narušují, umožňují vypravěči navázat důvěrný kontakt se čtenářem a vyznívají humorně. Právem tak toto dílo bývá považováno za předchůdce moderního románu 20. století.
Přeložil Aloys Skoumal

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Laurence Sterne (1713–1768) byl britský duchovní a romanopisec období preromantismu. Sterne se narodil v irském Clonmelu v rodině důstojníka. Studoval teologii na University of Cambridge a v roce 1738 se stal farářem. Prvním dílem, které napsal, je román Politická romance (1759, A Political Romance), satira na provinční církevní politiku. Jeho patrně nejznámějším dílem je devítidílný román Život a názory blahorodého Tristrama Shandyho (The Life and Opinions of Tristram Shandy, Gentleman), na kterém pracoval od roku 1759 do roku 1767. Většina situací v knize je založena na absurdních rodinných nedorozuměních, které vyznívají humorně. Vtip vyprávění spočívá také v tom, že Tristram neumí nic vysvětlit jednoduše a do všeho zaplétá široké souvislosti. Proud vyprávění je neustále přerušován epizodami, vtipnými odbočkami a postřehy a právě tato na svou dobu nová forma způsobila, že Sternovo postavení v historii románu 18. století bývá srovnáváno s postavením velkých tvůrců moderní prózy. Po dokončení románu se Sterne věnoval svému dalšímu dílu, intelektuálnímu cestopisu Sentimentální cesta po Francii a Itálii (1768, A Sentimental Journey Through France and Italy), ve kterém líčí v řadě humorných kapitolek domnělé příhody, jež autor v průvodu francouzského sluhy prožil v Paříži a jiných krajích Francie.


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788020023520
Autor
Laurence Sterne
Kód zboží
172927
Počet stránek
480
Rozměry
206 x 137 x 33
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2014

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 6000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Poštovné od 59 Kč
  • Na trhu již 25 let
Pomozte nám zlepšit e-shop
Podělte se s námi o své dojmy z nového
e-shopu LEVNÉ KNIHY