Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Host do domu, Svatý kopeček

Zpět na předchozí

Produkt je bohužel vyprodaný, ale máme pro vás jiné.

Není dostupné

Prohlédněte si naši nabídku, určitě vám něco padne do oka.

Podobné produkty
Anotace

Jiří Wolker (1900-1924) se již v době studií na prostějovském gymnáziu projevil jako všestranně nadaný umělec, jeho hudební a výtvarná tvorba však brzy ustoupily poezii. Po své smrti, v pouhých čtyřiadvaceti letech, za sebou Wolker zanechal svébytný básnický odkaz, jehož tón během několika málo let přechází od dětské naivity přes křesťanský humanismus k poetice proletářské. Sbírka Host do domu  z roku 1921 je autorovým knižním debutem. Ve třech částech - Chlapec, Ukřižované srdce a Host do domu - mladý básník po příchodu do Prahy objevuje velkoměsto, krásu všedního života, ale také bídu, tíživý pocit samoty a stesk po domově. S chlapecky prostou radostí zkoumá svět, do něhož vstupuje, rozmlouvá s věcmi, které ho obklopují, věří v dobrotu lidského srdce i zázraky: mezi lidmi spatřuje anděly a v postavě žebráka samotného Boha. Sbírku uzavírá rozsáhlá skladba Zlatý kopeček, v níž se Wolker zjevně inspiruje Apollinairovým Pásmem a vyznává lásku končinám, do kterých jezdíval na prázdniny k babičce. V prvním a posledním oddíle tohoto vydání původní sbírku doplňují verše, které vznikaly v době před Hostem do domu a souběžně s ním.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jiří Wolker (1900-1924) byl český básník. Narodil se v Prostějově v dobře situované rodině, vystudoval gymnázium. V letech 1916-1917 se pod vedením A. Svojsíka účastnil skautských táborů ve Vorlovských lesích nedaleko hradu Lipnice. Poté studoval na přání svého otce práva v Praze, přičemž zároveň navštěvoval literární přednášky. K umění měl blízko díky svému nadání literárnímu, hudebnímu a výtvarnému. Byl politicky činný v KSČ. Wolker trpěl plicní chorobou – tuberkulózou, která se u něj projevovala již v dětství častými záněty mandlí a katary průdušek, léčil ji u moře i ve Vysokých Tatrách (přímo v Tatranské Poliance), nakonec jí podlehl. Je pochován na městském hřbitově v Prostějově (fotografie hrobu). S jeho jménem je často spojován nový literární směr – proletářské umění.


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788074074714
Autor
Jiří Wolker
Kód zboží
179318
Počet stránek
136
Rozměry
153 x 110 x 16
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2020

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 3000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Doručujeme do celé ČR
  • Poštovné od 69 Kč
  • Na trhu již 25 let
  • Přijímáme platbu pouze v Kč