Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Devět bran

Anotace

Příběhy a legendy ze života zbožných chasidů a rabína Jisachara Dov Rokeacha ve výhodní Haliči upoutají prazvláštními figurami věřících i zázračných rabínů z doby před 1. světovou válkou, které Jiří Langer v Belzu poznal. Svým odchodem do Haliče překvapil své přátele i svoji takřka asimilovanou židovskou rodinu z pražských Vinohrad. V roce 1913 se poprvé vydal do východní Haliče do městečka Belz poznat chasidismus zblízka, „aby se vrátil do středověku, kde prostota vřelé víry, život v pokoře a víra v sílu modlitby byly spojeny s nevědomostí, zaostalostí a špínou, pro moderního člověka nemyslitelnou“. Sám Jiří Langer „puzen tajemnou touhou“ svou cestu přiblížil čtenářům v úvodu knihy chasidských vyprávění Devět bran.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jiří Langer (1984, Královské Vinohrady – 1943 Tel Aviv) - český židovský publicista, básník a překladatel. Byl mladším bratrem o něco známějšího spisovatele a dramatika Františka Langera. Na rozdíl od bratra byl Jiří praktikujícím Židem, věnoval se studiu judaismu, což z něj učinilo jednoho z nevýznamnějších představitelů židovské literatury meziválečného období. Byl trojjazyčně píšícím autorem. Psal německy, hebrejsky i česky.

Před první světovou válkou se vypravil do Haliče, do městečka Belz na dnešní Ukrajině, kde se seznámil s chasidským učením, které si pak přinesl do Prahy. Jiří Langer osciloval svým způsobem života mezi chasidy a pražskou asimilací. Jeho ortodoxní způsob života se však po roce 1920 začal umírňovat. V té době se začal zajímat také o Freudovu psychoanalýzu. Během svých pražských pobytů se pohyboval ve společnosti Franze Kafky a Maxe Broda – Max Brod se později ujal Langrovy písemné pozůstalosti.

V roce 1923 vyšla v Praze jeho německy psaná kniha Erotika Kabaly, v roce 1929 sbírka hebrejských básní Básně a písně přátelství, v roce 1938 kniha Talmud – ukázky a dějiny, která vyšla nákladem Svazu Čechů-Židů. V témže roce byla vydána i antologie hebrejského básnictví X.-XIX. století Zpěvy zavržených. V roce 1937 vyšla jeho nejznámější kniha Devět bran - jednotlivé legendy z cyklu vycházely od roku 1935 v Židovském kalendáři. Devět bran byla jednou z nejoblíbenějších knih Jana Masaryka


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788074073014
Autor
Jiří Langer
Kód zboží
167573
Počet stránek
334
Rozměry
24 x 137 x 207
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2016

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 5000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Poštovné od 59 Kč
  • Na trhu již 25 let