Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Arizona - první trampský román

Anotace

Romantika a dobrodružství, přátelství, jež nepodléhá překážkám, vzájemná důvěra, opora a spolehlivost při jednoduchém, prosvětleném, přírodním způsobu života jsou v příběhu účinným opakem jinak všudypřítomné zbabělé konvence a ustrašeného stereotypu. Děj pohání vpřed nepotlačitelná touha mladých lidí po širokých svobodných obzorech, po návratu k přírodě, po autentičnosti života, jež jedině může dát životu smysl – bez ní nelze plně žít. 
Co na tom, že se to vše jeví na pozadí všední skutečnosti jako hra, třebaže do krajnosti opravdová a upřímná, v níž hráč riskuje vše, i že zaplatí krví! Zuřivé vzepětí odporu však – jako dosud pokaždé – utichá, podobné vlnám podemílajícím žulovou netečnost. Přichází melancholie a po ní smrt připomínající, že potřebujeme trochu štěstí, abychom se jednou způsobně vrátili do reality. Ale přece: vzpomínky voní pryskyřicí, vracejí se útržky dávných milostných rozhovorů… a sny, ty s námi zůstanou… 
Dějovou zápletku sugestivního a čtivého, stylově pozoruhodného románu, jenž se vyznačuje i nádechem grotesky, představuje vzpoura trampů proti oficiální moci, jíž reagují na zákaz promítání kovbojských filmů. Jde o odraz skutečných událostí, kdy uvedení konvenčního filmu „Osada mladých snů“, parazitujícího na myšlenkách trampského hnutí, vzbudilo protestní demonstrace autentických trampů.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaroslav Jan Paulík (*1895 v Pelhřimově), středoškolský profesor francouzštiny, spisovatel, publicista a filmový kritik, se účastnil zrodu trampských osad u nás a psal i trampské písničky. Za okupace působil v odbojové organizaci „Věrni zůstaneme“ a v zastřešujícím „Ústředním vedení odboje domácího“. Po atentátu na Heydricha r. 1942 byl zatčen gestapem a odsouzen k deseti letům vězení. S podlomeným zdravím se dožil osvobození, ale 13. května 1945 zemřel. Jeho jméno najdeme na pamětní desce obětem války, umístěné ve vestibulu domu v karlínské Sokolovské ulici 49/83 (dnes budova Matematicko-fyzikální fakulty UK).


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788073356873
Autor
Jaroslav Jan Paulík
Kód zboží
184356
Počet stránek
224
Rozměry
19 x 130 x 200
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2020
Nakladatel
LEDA spol. s r. o.
Zákazníci, kteří koupili tento titul, koupili také

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 3000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Doručujeme do celé ČR
  • Poštovné od 69 Kč
  • Na trhu již 25 let
  • Přijímáme platbu pouze v Kč