Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Petrolejové lampy

Anotace

Petrolejové lampy vyšly poprvé roku 1935 pod názvem Vyprahlé touhy. Havlíček je přepracoval a poprvé pak vycházejí až v roce 1944. Hlavní postava Štěpka Kiliánová je hodná, obětavá, pracovitá a trochu svérázná mladá žena. Žije na maloměstě na přelomu 19. a 20. století. Je jí třicet a touží po rodině. Kývne na sňatek se svým bratrancem, vysloužilým důstojníkem, který ji chce jen pro peníze. Po sňatku Štěpka zjistí, že krasavec, kterého jí vybrali, nejenže je lenoch, ale pije a má syfilis. Začíná drama.
Ve slavném filmu Juraje Herze hrála Štěpku Iva Janžurová a skvěle jí sekundoval magický Petr Čepek v roli prostopášného důstojníka.

Přečtěte si článek na našem blogu!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Jaroslav Havlíček (1896-1943) se řadí mezi nejvýznamnější představitele domácí psychologické prózy. Vystudoval reálku v Jičíně (maturoval 1913), poté (1914) absolvoval abiturientský kurs obchodní akademie v Chrudimi a začal studovat ČVUT v Praze. Roku 1915 byl jako jednoroční dobrovolník odveden do první světové války, zúčastnil se bojů v Rusku, v Itálii a na Slovensku. V roce 1919 obnovil vysokoškolská studia a začal v rámci praxe pracovat jako úředník v Živnostenské bance v Praze. Zemřel z fyzického vyčerpání v důsledku zánětu mozkových blan. Jeho psaní ovlivnili písmáci a spiritisté. Byl skvělý vypravěč. Hrdinové jeho románů jsou většinou tragické postavy, často psychicky narušené, jejichž degeneraci Havlíček popisuje téměř naturalisticky až chladnokrevně.


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788075460974
Autor
Jaroslav Havlíček
Kód zboží
151401
Počet stránek
400
Rozměry
30 x 112 x 181
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2017
Zákazníci, kteří koupili tento titul, koupili také

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 3000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Poštovné od 69 Kč
  • Na trhu již 25 let