Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Kukuczka: Příběh nejslavnějšího polského horolezce

Anotace

Inspirativní životopis pozapomenuté horolezecké legendy. 
Jerzy Kukuczka, známý jako „Jurek“, byl slavný polský horolezec, který jako druhý člověk (po Reinholdu Messnerovi) zdolal všech 14 osmitisícovek. Trvalo mu to pouze osm let, což dodnes nikdo nepřekonal. Většinu výstupů navíc uskutečnil bez umělého kyslíku, v zimě nebo novými cestami, a proto bývá mnohdy považován za nejlepšího výškového horolezce 20. století. Zahynul 24. října 1989 při výstupu na Lhoce jižní stěnou, když se mu přetrhlo lano. O pár dnů se tak nedožil změny režimu. Právě fakt, že tehdejší komunistický režim v Polsku pro něj byl velkou brzdou, dělá jeho činy ještě výjimečnější.
Biografie ale nepojednává jen o Kukuczkovi. Popisuje také, s jakými dnes nepředstavitelnými obtížemi se tehdy horolezci setkávali a jaký boj na mnoha frontách je to stálo. Přibližuje počátky polského himálajismu v padesátých a šedesátých letech, kdy se nutné vybavení vyrábělo doslova na koleni (doma šité oblečení, stavební helma, svářečské brýle – a bylo dostupné jen těm, kdo měli konexe), mluví o pocitu kamarádství, ze kterého vlivem doby vznikla rivalita, o tom, jak se vůbec horolezci tehdy živili, jak se vyrovnávali se ztrátami kamarádů spolulezců při nehodách či jak obtížné bylo v době politického vření vycestovat do novozélandských nebo aljašských hor.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dariusz Kortko a Marcin Pietraszewski jsou novináři deníku Gazeta Wyborcza. Kromě biografie Kukuczky, nejslavnějšího polského horolezce, jsou spoluautory několika dalších biografií významných polských osobností a také knihy popisující polský let do vesmíru z roku 1978.


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788075654168
Autor
Dariusz Kortko , Marcin Pietraszewski
Kód zboží
185503
Počet stránek
352
Rozměry
25 x 150 x 216
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2016
Nakladatel
Nakladatelství JOTA, s.r.o.
Zákazníci, kteří koupili tento titul, koupili také

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 3000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Poštovné od 69 Kč
  • Na trhu již 25 let