00 Kč

V košíku zatím nic není

Procházet doporučené produkty

Způsoby doručení

  • Česká pošta Česká pošta - Balík do ruky 99 Kč
  • Česká pošta Česká pošta - Balíkovna79 Kč
  • Zásilkovna Zásilkovna - Doručení domů 99 Kč
  • Zásilkovna Zásilkovna - Výdejní místa 69 Kč

Vánoční zvyky a tradice

Vánoce jsou nejkrásnějším obdobím v roce. Rodiny se setkávají, nadělují si dárky, a hlavně tráví čas spolu. Pojďme si představit několik vánočních zvyků a tradic, které se u nás dodržují.
Vánoce bez vánočního stromku, cukroví a štědrovečerní večeře si neumíme představit. Podívejte se na 14 zvyků a tradic, které patří mezi ty nejznámější u nás. Znáte je všechny?

1. Adventní věnec

Adventní věnec, ozdobený čtyřmi svíčkami, symbolizuje čekání na příchod Vánoc a přináší do našich domovů atmosféru očekávání. Každá svíčka, umístěná na věnci, reprezentuje jedno z čtyř adventních nedělí a přináší s sebou své jedinečné poselství. První svíčka, zapalovaná na první adventní neděli, nám připomíná naději. Druhá svíčka, rozžehlovaná týden poté, představuje mír. Třetí svíčka, symbolizující přátelství, svítí o třetí adventní neděli. A nakonec, čtvrtá svíčka symbolizuje lásku.

2. Vánoční stromeček

Vánoční stromeček neodmyslitelně patří k Vánocům. Rodiny se u něj schází a rozbalují si nadělené dárky. Bývá to většinou jehličňan - smrk, jedle nebo borovice, který je ozdobený světýlky a ozdobami mnoha barev. 

3. Jmelí 

Dalším velmi oblíbeným zvykem je jmelí. Větvička patří k vánoční výzdobě a obvykle se zavěšuje tak, aby pod ní bylo možné projít nebo se pod ním políbit. Když se pod ním pár políbí, má jim přinést lásku po celý následující rok. Rozhodnete-li se někomu jmelí darovat, může ho ochránit před nemocemi a přinést mu štěstí.

4. Krájení jablka 

Tradice krájení jablka patří ke konci štědrovečerní večeře. Jablko se opatrně rozkrojí nožem kolmo ke stopce. Jestliže uvnitř najdete jadřinec ve tvaru hvězdičky, znamená to přicházející štěstí a zdraví. V opačném případě, pokud spatříte křížek nebo červ, může to symbolizovat nemoc nebo smrt.

5. Kapří šupiny pod talířem 

Na Štědrý den při večeři se dává šupina z kapra pod každý talíř. Rybí šupina by měla přinášet peníze a hojnost. Následně by se měla rybí šupina nosit v peněžence pro dostatek peněz v následujících roce. 

6. Pouštění lodiček 

Poštění lodiček ze skořápek od ořechů patří mezi oblíbené vánoční tradice. Počet lodiček odpovídá počtu členů rodiny. Ten, jehož lodička vydrží hořet a plout nejdéle, má před sebou dlouhý a šťastný život. Pokud se lodičce zalíbí uprostřed lavoru, znamená to dlouhou cestu. Naopak lodička, která se drží u kraje nádoby, značí, že se její majitel bude zdržovat po celý rok doma.

7. Lití olova

Chcete se dozvědět, co vás čeká v nadcházejícím roce? Nenechte si ujít tradiční lití z olova! Rozžhavené tekuté olovo se nalije do nádoby s vodou, a následně se z vzniklého odlitku věští budoucnost. Můžete si zakoupit sady na lití olova, které obsahují nápovědu, co jednotlivé tvary znamenají, nebo si nechat poradit na internetu. :)

8. Půst a zlaté prasátko 

Na Štědrý den se podle tradice dodržuje půst celý den až do večera. Kdo vydrží celý den nejíst, uvidí podle pověry zlaté prasátko. 

9. Cukroví 

Velmi oblíbenou tradicí, kterou dodržujeme téměř všichni je pečení vánočního cukroví. Mezi nejoblíbenější cukroví patří perníčky, linecké cukroví, vanilkové rohlíčky nebo vosí úly. 

10. Vánočka 

Pečení vánočky patří k nejstarším vánočním zvykům v Česku. V dnešní době nezáleží, jestli pečeme vánočku ze tří, čtyř, šesti nebo devíti pramenů. V minulosti měl však každý pramen svůj hluboký význam. Spodní čtyři prameny znázorňují přírodní elementy – vodu, vzduch, zemi a oheň. Cop ze tří nad živly znamená cit, vůli a rozum. Dva horní prameny pak slučují lásku a moudrost.

11. Házení střevícem 

Nezadané a svobodné dívky, mohou na Štedrý den házet střevícem přes hlavu. Dívka se postaví do chodby zády ke dveřím a hodí botou nebo pantoflem přes rameno. Pokud míří bota či pantofel špičkou ke dveřím, znamená to, že se dívka provdá a odejde z domova. Pokud špička neukazuje ke dveřím, tak se neprovdá a zůstane doma.

12. Praní a vešení prádla 

Podle pověry přináší praní a vešení prádla na Štědrý den neštěstí.

13. Štědrovečerní večeře

Na Štědrý den se sedá k štědrovečerní večeři, kde mezi tradiční chody patří rybí polévka, kapr nebo řízek a bramborový salát. Tradičním zvykem je připravit pro jednoho navíc - pro případnou nečekanou návštěvu. Dále by se nemělo vstávat od stolu, dokud všichni nedojí. To by totiž mohlo znamenat, že se příští rok již takto nesejdete.

14. Půlnoční mše

Vánoční mše se stala hezkou tradicí, kdy se zpívají koledy a nasává se vánoční atmosféra. Koná se v předvečer svátku narození Krista, který je 25. prosince.
Zpět nahoru