00 Kč

V košíku zatím nic není

Procházet doporučené produkty

Způsoby doručení

  • Česká pošta Česká pošta - Balík do ruky 99 Kč
  • Česká pošta Česká pošta - Balíkovna79 Kč
  • Zásilkovna Zásilkovna - Doručení domů 99 Kč
  • Zásilkovna Zásilkovna - Výdejní místa 69 Kč

9 tipů na knihomolská novoroční předsevzetí

Nastal nový rok a s ním příležitost na nová předsevzetí! Pro všechny knihomoly máme pár tipů na to, jak udělat váš čtenářský rok ještě lepším.
Zase je to tady, nový rok nám zamával na rozloučenou a přinesl s sebou čerstvý balík příležitostí a výzev. Ať už jste si vytyčili cokoli, věřte, že knihomolové mají také svá vlastní předsevzetí na lepší čtenářský rok. Proto jsme si pro vás připravili pár tipů, jak zvýšit radost ze čtení a otevřít nové literární výzvy. Tak jdeme na to! 

1. Číst rozmanitěji

S příchodem nového roku a nových výzev, bychom měli přidat do svého čtenářského repertoáru více rozmanitosti. Ať už to znamená objevovat nové knihy od autorů z různých koutů světa, prozkoumávat žánry, které jsme dosud opomíjeli, nebo se odvážit číst knihy v jiném jazyce. Rozmanité čtení nám nejen otevírá oči novým perspektivám a kulturám, ale také posiluje naši schopnost empatie a porozumění.

2. Vytvořit si čtenářský deník

Určitě to všichni známe... Na konci roku se chceme podívat, kolik a jaké knihy jsme za celý rok přečetli, ale nakonec zjistíme, že jsme si to nikam nepoznamenali a samozřejmě si to nepamatujeme. Je tedy správný čas začít si své čtenářské dojmy a objevy systematicky zaznamenávat. Když se řekne "čtenářský deník", mnozí z nás si možná vybaví starý deník ze školních let s tvrdými deskami a kreslenými obrázky, které stejně většinou kreslili naši rodiče. :) V dnešní době je však na trhu k dispozici široká škála moderních čtenářských deníků, nebo pokud jste šikovní, můžete si jej dokonce vyrobit sami. Není to jen skvělý způsob, jak sledovat svůj čtenářský pokrok, ale také skvělá paměťová pomůcka. Vaše budoucí já vám za to jistě poděkuje.

3. Nebudu tolik utrácet

V dnešní době si přeci jen musíme přiznat, že nákup knih někdy může udělat hezkou díru v naší peněžence. Ačkoliv jsou knihy skvělým zdrojem moudrosti a radosti, čas od času se může stát, že naše knižní vášeň převede naší bankovní bilanci do červených čísel. Tak proč si pro tento nový rok nedat takové to předsevzetí: "Nebudu tolik utrácet"? Můžeme začít návštěvou naší místní knihovny, kde často najdeme pestrý výběr knih, aniž bysme museli vytahovat naši peněženku. Pro milovníky slev a výprodejů je tato možnost, jak koupit knihy také velmi dobrá možnost jak ušetřit. Také můžete zajít do našich prodejen Levných knih, kde najdete širkou nabídku titulů za skvělé ceny. :) 

4. Budu vždy dočítat

Jste chorobný nedočítač knih? Úplně vám rozumím! Kolikrát jsem si řekla, že tu knihu dokončím "příště" a příště se nikdy nepřihlásí? Ale proč to nezměnit v tomto novém roce? Co kdybyste si dali toto jednoduché, ale účinné předsevzetí: "Budu vždy dočítat." Každý máme tendenci se občas ztratit mezi haldami nerozečtených knih  a přecházet od jednoho příběhu k druhému, aniž bychom dočetli něco do konce. Ale, co kdybyste si udělali čas na to, abyste se vrátili ke knihám, které jste nechali rozečtené? Možná byl ten konec víc než fantastický nebo nejvíce nečekaný. A proč přeskočit ty poslední kapitoly, které mohou knihu završit tak krásně?

5. Nebudu dočítat knihy, které mě nebaví 

Známe to asi všichni. Přijde nám do ruky kniha, do které se ne a ne začíst. Čteme ji hodiny, aniž bychom si z ní něco pamatovali, stále jsme na začátku, a myslíme si, že se nikdy nedobereme konce. Není nic jednoduššího, než takovou knihu přestat číst (pokud ji nemáme např. do školy nebo do práce). Proč bychom se měli trápit nad knihou, která nás nebaví, když bychom mohli číst spoustu knih, které by nám přinesly spoustu pozitivní energie a radosti.

6. Uklidit si knihovnu 

Během roku čteme knihy, které pak ledabyle umístíme do knihovny, aniž bychom řešili, zda je vystavíme vedle stejné série nebo autorky. Co kdybychom si v jednom víkendu udělali čas a uklidili si svou knihovnu? Nejenže nám knihovna za to poděkuje, ale také budeme mít lepší pocit. Knihy můžeme rozdělit podle sérií, autorů nebo dokonce barev obálek. Tímto jednoduchým krokem si můžeme vytvořit přehled a snadněji najít oblíbené knihy. Současně můžeme vyřadit tituly, které ve své knihovně již nechceme a jen nám zaberájí místo na nové knihy.

7. Podporovat místní knihovny 

Ať už bydlíte na vesnici, v maloměstě nebo ve městě, jistě máte někde poblíž knihovnu. Možná jste do knihovny chodili jako školáci pro povinnou četbu, ale v dospělosti tam nezavítáte? To je veliká škoda! Knižní svět v knihovnách není omezen jen na povinnou četbu z dob školních let. Můžete si vybírat z široké škály žánrů, od dobrodružství až po detektivky, od romantiky po literaturu faktu. Kromě toho jsou knihovny společenským centrem, kde se konají různé akce, přednášky, čtenářské kluby a další kulturní události. Je to místo, kde můžete potkat další nadšené čtenáře a sdílet své dojmy z knih.

8. Zkusit audio knihy a e-knihy

V tomto rychlém a moderním světě je dostatek času poměrně vzácný, a právě proto je dobré hledat nové způsoby, jak skloubit vášeň pro čtení s hektickým každodenním životem. Jedním z úžasných předsevzetí pro lepší čtenářský rok může být zkusit si nový formát knihy – audioknihy a e-knihy. Audioknihy nabízejí možnost ponořit se do příběhu bez nutnosti fyzicky číst. Ideální pro ty, kteří mají rušný životní styl, audioknihy mohou být poslouchány při cestování, cvičení nebo při běžných denních činnostech. E-knihy zase otevírají cestu ke čtení prostřednictvím elektronických zařízení, jako jsou čtečky, tablety nebo chytré telefony. Díky e-knihám můžete mít celou knihovnu ve své kapse, což je výhodné při cestování nebo při rychlém přepínání mezi knihami.


9. Budu podporovat české autory

Podpora českých autorů není jen o čtení knih. Je to o objevování nových příběhů, které mají kořeny v naší kultuře a prostředí. Máme to štěstí žít v zemi plné talentovaných spisovatelů, kteří nám přinášejí pestré příběhy. Ať už máte rádi dobrodružství, romantiku nebo napínavé detektivky, česká literatura má co nabídnout.
 
Zpět nahoru