00 Kč

V košíku zatím nic není

Procházet doporučené produkty

Způsoby doručení

  • Česká pošta Česká pošta - Balík do ruky 99 Kč
  • Česká pošta Česká pošta - Balíkovna79 Kč
  • Zásilkovna Zásilkovna - Doručení domů 99 Kč
  • Zásilkovna Zásilkovna - Výdejní místa 69 Kč
  • Knižní tipy

5 tipů, jak efektivně zvládnout povinnou četbu k maturitě

Připravili jsme si pro vás několik tipů, díky nimž zvládnete povinnou četbu levou zadní!
Maturanti, maturita se neúprostně blíží a s ní i obava, jaké knížky si vybrat do povinné četby, jak si rozvrhnout čas a jaké tituly si vybrat. Povinná četba nemusí být vždy radostnou záležitostí, a to ani pro ty, kteří se normálně utápějí v knihách. Proto jsme se rozhodli sepsat několik tipů, které vám pomohou zvládnout tuto část maturitní přípravy s minimálním stresem a maximálním úspěchem.

Na konci článku jsme pro vás připravili pár tipů na knihy, které by se vám mohly líbit a mohly byste je zařadit do svého seznamu povinné četby. A pokud sháníte knihy k maturitní četbě, podívejte se do naší kategorie klasické literatury, kde najdete široký výbět knih, které se vám mohou hodit. :)

1. Výběr knih 

Výběr správných knih k maturitě je vůbec tou nejdůležitější věcí, kterou mnoho z nás podceňuje. Mnozí si prostě zjistí, kolik má kniha stránek a vyberou si tu nejtenčí. Jenže takový přístup může být riskantní! Co vám pomůže, že knížka má sice jen 150 stránek, když ji vlastně vůbec nerozumíte?
  • Čtěte recenze 
  • Vyberte si více knih od stejného autora, ulehčíte si tak práci s učením se jejich života
  • Zaměřte se na žánry, které jsou vám bližší
  • Vyberte si knihy, které byly zfilmované (dávejte si pozor, aby byl film opravdu podle knihy)

2. Méně autorů je více 

Jak jsme již zmínili výše, vybírejte více knih od stejného autora. Tím si ušetříte práci s učením životopisů různých autorů. Zároveň můžete druhé dílo zmínit při zkoušce a získat tak bonusové body.

3. Poslouchjete audioknihy

Poslech audioknih je skvělou alternativou pro ty, kteří se nedokáží přesvědčit ke klasickému čtení. Díky nim můžete číst i během cestování, při sportování nebo při jiných každodenních činnostech. Navíc poslouchání audioknih může být zábavným a relaxačním způsobem, jak se "donutit" ke čtení povinné četby. Doporučujeme vybrat důvěryhodné platformy nebo aplikace, které nabízejí široký výběr audioknih různých žánrů a kvalitního zvuku.

4. Rozvrhněte si čas

Začněte číst s dostatečným předstihem. Rozvrhněte si čtení do menších úseků, abyste nemuseli číst všechno na poslední chvíli. Každý den si stanovte cíl, kolik stránek nebo kapitol chcete přečíst, a držte se toho.

5. Dělejte si poznámky 

Nejenže musíte přečíst velké množství knih, ale hlavně si musíte zapamatovat, o čem jste četli. Proto je opravdu důležité dělat si průběžné poznámky a zaznamenávat si podstatné informace. Můžete si vytvářet poznámky k jednotlivým postavám, událostem nebo tématům, které se v knize vyskytují. K zapisování poznámek můžete využít váš telefon, tablet, počítač, nebo vám postačí klasický sešit a propiska! S poznámkami budete mít jistotu, že si klíčové informace dobře zapamatujete.

Tipy na knihy 

Sepsali jsme pro vás pár děl, která jsou podle nás vhodná k maturitní četbě a dobře se čtou. 

1. Antotine de Saint Exupéry - Malý princ
2. George Orwell - 1984, Farma zvířat
3. Karel Čapek - R.U.R , Válka s mloky, Bílá nemoc
4. Romain Rolland - Petr a Lucie
5. William Shakespeare - Romeo a Julie
6. Viktor Dyk - Krysař 
7. Vladislav Vančura - Rozmarné léto, Markéta Lazarová 
8. Victor Hugo - Chrám Matky Boží v Paříži
 
Zpět nahoru