Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Letní byt

Cena 19
Není dostupné
Anotace

Goldoni, který ve své dramatické tvorbě vycházel z klasické italské dell´arte, vytvořil i pozoruhodnou trilogii, která je známá pod titulem Letní byt. Svůj komediální talent tentokrát zamířil kriticky na „společenskou smetánku“ své doby, která podlehla módě odjíždět z města na venkov na letní byt a neváhala se i zadlužit, jen aby společensky obstála. Autor se však neodolatelně baví i propletencem milostných vztahů. Spolu s autorem se pobaví i dnešní čtenář, který sleduje vtipné zápletky a ocení i jeho pronikavý pozorovací talent. Vychází v překladu Vladimíra Mikeše.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Carlo Goldoni (1707 –1793) byl proslulý italský dramatik, především autor mnoha desítek komedií, z nichž mnohé se hrají dodnes. Je považován za zakladatele novodobého italského divadla. Vymanil se z tradice commedie dell´arte tím že vytvořil pevný scénář divadelních her. Číst a psát se naučil už ve čtyřech letech a svou první hru napsal v devíti letech. V dospělosti se pokoušel studovat filosofii u dominikánů v Rimini, práva v Pavii a později v Modeně. Studium práv dokončil až v roce 1731 v Ravenně. Mezitím psal další hry, kočoval s hereckou společností. Určitou dobu působil i jako tajemník benátského velvyslance v Miláně. V roce 1734 se stal účastníkem bitvy u Parmy a vrátil se do Benátek. Tam se začal věnovat už výhradně divadlu. S divadelní společností se pohyboval po celé Itálii. V dalších letech se úspěšně hrály desítky jeho her, byl ředitelem divadel v Benátkách i Janově, psal libreta oper. Byl dvorním básníkem francouzských Bourbonů s pravidelnou penzí i vychovatelem královských dcer. V letech 1784–1787 napsal své Paměti. Zemřel v Paříži, v naprosté chudobě.


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788074830327
Autor
Carlo Goldoni
Kód zboží
169302
Počet stránek
160
Rozměry
14 x 113 x 187
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2015

Pomozte nám zlepšit e-shop
Podělte se s námi o své dojmy z nového
e-shopu LEVNÉ KNIHY