Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Zdeněk Míka: Zmizelá Praha - Sporty a sportoviště

Pokud se chcete dozvědět co nejvíce o vývoji tělesné výchovy, Sokola, bývalém zanedbávání sportu na školách a v neposlední řadě o vývoji všech sportů na území Prahy, ale i celé dnešní České republiky, tato kniha je přesně určena právě Vám.

Autor Míka začal na úvod popisovat to, jakým způsobem se připojily čtvrtě bývalého pražského předměstí k Praze a jakým poměrem disponovali Němci ku Čechům žijícím v Praze. V posledních 25 letech 19. století se na území Prahy začaly vytvářet spolky a také Tyršův Sokol Pražský. Co je spojovalo?

Z této knihy, která na první pohled vypadá, že v sobě má až moc textu, kterým se nesmíte nechat odradit, se dozvíte spousty informací, které ve svém životě, jak profesním, tak školním využijete. Že například synové z panských a rytířských rodin procházeli tvrdou výchovou, která byla zakončena prověrkou tělesné zdatnosti – jízda na koni, plavání, lukostřelba, lov, zápasení a střelba z kuše, jste možná nevěděli.

Z knihy si odnesete poznatky o vývoji téměř každého sportu známém na přelomu 19. a 20. století na pražském území. Vždy se autor rozepsal o jednom sportu, zmínil jeho vývoj, praxi i úspěchy jednotlivých týmů a všechny sporty byly zmíněny mezi 80. lety 19. století a rokem 1914, kdy vypukla 1. světová válka.

Kniha je také doplněna o fotografie, většina je sice černobílá, zachycující atmosféru doby, kdy se bruslilo na Vltavě, každý rok hrozily záplavy a budovala se Praha. Pro fanoušky fotbalu je v knize výborně rozepsán příběh vzniku fotbalových klubů, mezi nejznámějšími Slavie, Sparty a Viktorie Žižkov, ale také to, jak to měli gymnazisti hrající fotbal náročné u svých profesorů. Proč? Odpověď najdete v knize.

Když budete pečlivě číst, narazíte na nejednu informaci, která Vás jistě překvapí a kterou jste nevěděli…

Hodnotím 85 %. Za mě je škoda, že se autor nerozepsal o dalším vývoji alespoň do začátku 2. světové války. Kniha byla čtivá, poutavá, informativní.

Hodnocení: 85 %
Autor recenze: Tadeáš Vylita

Stránky autora: Ten Čtenář - Táda Vylita (@ten_ctenar) • Fotky a videa na Instagramu


Koupit

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 3000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Poštovné od 69 Kč
  • Na trhu již 25 let