Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Malé klíče, velké pokoje

Anotace

Epizodický román Malé klíče, velké pokoje vypráví příběh Elsi Lundové, malé dívky objevující velký svět dospělých. Vyrůstá v Oslu za druhé světové války, kterou vnímá jako něco vzdáleného a zároveň blízkého, když se s celým domem v Colletově ulici schovává při náletech ve sklepě. Zvědavě zkoumá své okolí, navazuje první přátelství, potkává své zvláštní sousedy i jiné zajímavé lidi. Citlivě vnímá napjaté vztahy v rodině a sní o tom, jaké to bude, až jednou dospěje a bude mít ofinu. Elsin pohled na okolní svět čtenáře vtáhne nejen do dění v Colletově ulici, ale i do vlastních vzpomínek na dětství.
Epizodický román Malé klíče, velké pokoje (Små nøkler store rom, 1988) úspěšné norské spisovatelky Bjørg Vikové je prvním dílem trilogie o dětství a dospívání Elsi Lundové. Jeho volným pokračováním jsou v češtině dosud nevydané knihy Topoly na St. Hanshaugenu (Poplene på St. Hanshaugen, 1991) a Elsi Lundová (Elsi Lund, 1994).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Norská spisovatelka Bjørg Viková (* 1935) je jednou z nejvýznamnějších představitelek norské feministické literatury. V roce 1963 debutovala sbírkou novel V neděli odpoledne (Søndag ettermiddag) a od té doby se tomuto žánru intenzivně věnovala, např. v knize Dychtivé srdce (Det grådige hjerte, 1968), Ženské akvárium (Kvinneakvariet, 1972), Povídky o svobodě (Fortellinger om frihet, 1975) nebo Hrst touhy (En håndfull lengsel, 1979).
Soubor novel Brzy je tu podzim (Snart er det høst, 1982) v sobě koncentruje hlavní téma Vikové: osudy žen středního věku, jejich sny i rezignace. Často se ve své tvorbě zabývá také vztahy mezi mužem a ženou a postavením ženy ve společnosti. Iniciovala založení feministického časopisu Sirene a v 70. letech 20. století se aktivně zapojila do ženského hnutí v Norsku.
Kromě novel napsala také romány, věnovala se dramatu, rozhlasovým hrám i dětské literatuře a obdržela mnoho literárních ocenění. Její dílo bylo přeloženo do 30 jazyků, česky vyšla novela Brzy je tu podzim (v antologii severských novel Sedm životů, 1987), drama Dcery (Døtre, 1993) a povídka Krajina s pobřežím (Kystlandskap) v antologii Krajina s pobřežím aneb Sto let norské povídky (2005).


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788087855942
Autor
Bjorg Viková
Kód zboží
178314
Počet stránek
232
Rozměry
206 x 137 x 20
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2017
Zákazníci, kteří koupili tento titul, koupili také

Knihy za ceny, které nečekáte!

  • Více než 3000 titulů skladem
  • Nízké ceny od 29 Kč
  • Doručujeme do celé ČR
  • Poštovné od 69 Kč
  • Na trhu již 25 let
  • Přijímáme platbu pouze v Kč