Celkem
{{item.Name}} {{item.Count}} KS

Červený stan

Anotace

Syrové erotické drama o lásce, zradě a ženské touze nevymizet z dějin, které obletělo svět a dočkalo se i filmového zpracování. Ve Starém zákonu, svatém textu plném osudových dramat, drsného humoru i mocných emocí, zarazí současného čtenáře nezvyklá stručnost nedopovězených příběhů slavných hrdinů. Zápletka je tu vlastně druhotná. Hlavní pozornost se věnuje morálním konfliktům primitivní kmenové tradice a lidským vášním, neboť divoký a vzpurný národ kočovníků teprve vychází na cestu. Uhrančivý román Anity Diamantové, odbornice na židovské rituály, nás uvádí do života rozsáhlé rodiny patriarchy Jákoba, která čítá dvě manželky a dvě konkubíny, dvanáct synů (zakladatelů izraelských kmenů) a jedinou dceru Dínu. Dína – milovaná dědička rázné matky Ley, přičinlivá učednice porodní báby a pozorná posluchačka hovorů, jež vedou místní ženy v červeném stanu vyhrazeném pro jejich porodní a „nečisté“ dny – líčí svou zkušenost s krutou morálkou vlastního kmene. Ta vede i k dívčině tragédii a útěku do Egypta poté, co se příbuzní krvavě pomstili za Díninu náklonnost k šekemskému princi.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anita Diamantová (*1951) je americkožidovská spisovatelka. Narodila v newyorském Brooklynu, dětství strávila v blízkém Newarku a ve dvanácti letech se s rodiči přestěhovala do Denveru. Vystudovala anglistiku a literární komparatistiku na Coloradské univerzitě a na Washingtonově univerzitě v St. Louisu. Věnuje se především žurnalistice. Ke kultivaci duchovního života své komunity přispívá coby vyhledávaná spolupracovnice zámořských časopisů i jako kulturní organizátorka a autorka šesti publikací o soudobém praktikování judaismu. Nejslavnějším románem Diamantové, bestsellerem přeloženým do pětadvaceti jazyků, se stala hned její prvotina Červený stan (1997). Starozákonní apokryf, rozvíjející pohnutý příběh dívky Díny z rodu patriarchy Jákoba, se předloni dočkal dvoudílného filmového zpracování s Rebeccou Fergusonovou v hlavní roli. Spisovatelčin zájem o upozaděné ženské hledisko, jež se v dějinách setkává s ironickou přezíravostí, fatálními ranami a cenzurními škrty, se zrcadlí rovněž v románovém čtyřzpěvu Po noci přijde den (2009). Próza zasazená do palestinského zajateckého tábora v období před vznikem Státu Izrael rekapituluje osudy vězenkyň, které prošly hrůzami holokaustu. Autorka žije v novoanglickém státě Massachusetts, jehož zanikající venkovské kráse zasvětila prózy Dobrý přístav (2001) a Poslední dny Dogtownu (2005). V románové novince Bostoňanka (2014) předkládá osobitý pandán ke klasickému románu Henryho Jamese Bostoňanky, který na prahu moderny převratně zobrazil emancipační snahy středostavovských Američanek.


Parametry

Parametry produktu

EAN
9788073354411
Autor
Anita Diamantová
Kód zboží
176843
Počet stránek
352
Rozměry
206 x 138 x 35
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2016

Pomozte nám zlepšit e-shop
Podělte se s námi o své dojmy z nového
e-shopu LEVNÉ KNIHY